اخبارویژه

آشنایی با هواپیما A319 ایرباس

به گزارش وب سایت فلایت گلوبال، ایرباس را می توان یکی از برندهای برجسته تولید کننده هواپیما به حساب آورد که به نوعی فرانسوی بوده و در حال حاضر با شرکت های هواپیمایی مختلفی همکاری می کند.

این شرکت هرساله چندین فروند هواپیما را به مشتریان تحویل می دهد اما با این حال تاکنون مجموع هواپیماهای تولید شده این شرکت بسیار زیاد بوده و توانسته عملکرد خوبی از خود نشان دهد.

ایرباس نخستین مدل خود را با نام A300 تولید کرد و در مجموع مدل های مختلفی از هواپیماها را نظیر مسافربری و تجاری تولید می کند. تا به حال مدل های مختلفی از هواپیماهای تجاری و مسافربری ایرباس به مشتریان تحویل داده شد که استقبال خوبی از آنها صورت گرفت و در این بین باید به سری A320 اشاره کرد. این سری هواپیماهای باریک پیکر هستند که ویژگی های مثبتی چون مصرف سوخت پایین را دربرمی گیرند.

در این مطلب قصد داریم با هواپیما A319 بیشتر آشنا شویم با ما همراه باشید:

ایرباس A319 یکی از مدل های خانواده A320 بوده که غول پیکر یا بزرگ محسوب نمی شود. این هواپیما تک راه رو بوده و شاید کوچک به شمار رود اما نسبت به A318 مدلی بزرگتر است. نخستین مدل این هواپیما سال ۱۹۹۳ به تولید رسیده و شرکت French carrier Air Inter از زیربرندهای ایرفرانس چند فروند آن را به عنوان اولین شرکت هواپیمایی سفارش داد. پس از این شرکت، هواپیمایی های دیگری چون بریتیش ارویز، یواس ارویز، یونایتد، نورث وست، لوفت هانز، ارکانادا، سوییس ایر تصمیم گرفتند چندین فروند سفارش دهند.

اولین پرواز A319 در سال ۱۹۹۵ از هامبورگ انجام گرفت.

مدل های ایرباس A319

ایرباس A319 را در چندین مدل تجاری و مسافربری به تولید می رساند تا مدل های متنوعی را به مشتریان خود عرضه دارد. یکی از آنها نسخه پایه یا A319-100 است و یک مدل مسافربری به شمار می رود. نسخه مسافربری این هواپیما با کد A319LR شناخته می شود و ویژه پروازهای بین المللی بوده و از باک سوخت بزرگی به دلیل طی کردن مسافت طولانی بهره می برد. در این میان یک مدل acj هم تولید شده و ویژه شرکتی به همین نام است و تنها از ۵۸ صندلی برای سرنشینان بهره می برد.

به طور کلی A319 ایرباس دارای محدودیت هایی نظیر مسافت ۳۳۹۰ کیلومتری، سرعت ۷۸۰ کیلومتربرساعتی و ظرفیت ۱۴۵ سرنشین را دارد. این محصول ایرباس رقیب جدی هواپیماهای ۳۰۰-۷۳۷ و ۷۰۰-۷۳۷ بوئینگ است. این هواپیما در مدل سه کلاس ۱۴۲ مسافر و در مدل دو کلاس شامل ۸ صندلی فرست کلاس و ۱۱۶ صندلی کلاس اقتصادی می شود.

همانطور که اشاره شد A319 در بحث شباهت نزدیک به A320 است و تنها در زمینه ابعاد متفاوت از هم هستند. این یعنی دو مدل تنها در بحث ابعادی با یکدیگر متفاوت هستند و در سایر ویژگی ها یکسان تلقی می شوند.

نتیجه گیری

در مجموع ایرباس این هواپیما نسبتا کوچک را به مشتریان مختلفی از جمله ایرلاین های ایرانی فروخته تا در ناوگان خود به کار گیرند. A319 هواپیما اگرچه کوچک است، اما سفری دلنشین و لذت بخش را می توان با آن تجربه کرد. همچنین برای مسافت های طولانی نیز توسط ایرلاین های مختلف به کار گرفته می شود و توانسته تاکنون موفقیت های بسیاری کسب کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =