اخبارتکنولوژی

پرواز ۹ ساعته بزرگترین بمب‌افکن مافوق صوت جهان با موفقیت به پایان رسید

بمب‌افکن غول پیکر مافوق صوت توپولف-۱۶۰ روسیه که قابلیت حمل بمب هسته‌ای دارد، پرواز ۹ ساعته خود بر فراز قطب شمال را به طور موفقیت‌آمیز به پایان رساند.

به گزارش فلایت گلوبال به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بمب‌افکن توپولوف-۱۶۰، بزرگترین بمب افکن مافوق صوت دنیا، متعلق به روسیه پرواز ۹ ساعته موفقیت‌آمیزی را بر فراز قطب شمال به انجام رساند.

یک شبکه تلویزیونی در روسیه فیلمی را از سوخت‌گیری بمب افکن مافوق صوت توپولوف-۱۶۰ موسوم به «قوی سفید» در هنگام پرواز منتشر کرد. این نامگذاری به علت رنگ سفید این بمب افکن مافوق صوت و بالهای متحرک فوق العاده‌ی آن با ابعاد ۵۵٫۷ متر، انتخاب شده است. اگرچه این بمب افکن غول پیکر قادر است هزاران کیلومتر پرواز را بدون سوخت گیری پوشش دهد، پرواز ۹ ساعته این بمب افکن مافوق صوت از شهر ساراتوف به شهر آنادیر، شرقی‌ترین شهر روسیه، از طریق قطب شمال نیازمند سوخت‌گیری مجدد شد.

پس از پایان موفقیت‌آمیز پرواز طولانی مدت بزرگترین بمب افکن مافوق صوت دنیا، که بخشی از یک تمرین نظامی بود، خلبان این بمب‌افکن به از سختی‌های این پرواز ۹ ساعته سخن گفت. بنا به گفته خلبان بمب افکن مافوق صوت توپولوف -۱۶۰، این پرواز اصلا راحت نبود.

بمب افکن مافوق صوت توپولوف -۱۶۰ بزرگترین و سنگین‌ترین نوع بمب افکن در جهان محسوب می‌شود. این بمب افکن قادر به پرواز در مسافت ۱۲۳۰۰ کیلومتر بدون نیاز به سوخت‌گیری در میانه مسیر است. این بمب افکن در مقایسه با بمب افکن آمریکایی بی-۱ لنسر بزرگتر است و قابلیت حمل مهمات بیشتری دارد. بمب افکن توپولوف-۱۶۰ دارای قابلیت حمل بمب هسته‌ای نیز هست. نیروی هوایی روسیه ۱۶ عدد از این بمب افکن را در اختیار دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 5 =