اخبارویژه

هواپیماهای بدون خلبان در راهند

به گزارش وب سایت فلایت گلوبال، این روزها بحث اتومبیل های خودران بسیار داغ است اما تا به حال مدل های اندکی توانستند به خیابان ها راه یابند و به صورت عملیاتی شوند.

براساس گزارش ها در آینده نزدیک علاوه بر اتومبیل های خودران باید شاهد هواپیماهای بدون خلبان نیز بود که با ساختاری مشابه این نوع وسایل نقلیه از راه می‌رسند. محققان در حال حاضر روی هواپیما بدون سرنشینی مشغول کارند که قادر است بدون خلبان بیش از ۷۰۰ کیلومتر را بپیماید.

چنین طی کردن مسافتی در نوع خود بی نظیر بوده و هواپیما مورد اشاره را به گزینه جالبی تبدیل خواهد کرد. همانطور که می دانید پهپادها این روزها فراگیر هستند و بدون هیچ سرنشینی مایل ها به حرکت درمی آیند.

از این رو محققان می خواهند با کمک همان فناوری پهپادها، هواپیماهای بزرگ بدون خلبان توسعه دهند که می توانند کیلومترها را بدون وجود هیچ خلبانی پیومده و نیاز به انسان را برای هدایت این گونه وسایل نقلیه برطرف می سازند.

پیش از این بویینگ روی پروژه هواپیما بدون خلبان آغاز به کار کرده و به تازگی یک شرکت رزرو بلیط هواپیما Kiwi.com نیز برای پروژه هواپیما بدون خلبان با نام Zuri سرمایه گذاری هایی را شروع کرده است.

مدیر این شرکت می گوید که آنها روی یک هواپیما نمونه اولیه بدون خلبان فعالیت می کنند که ظرفیت حمل  ۴ مسافر را داراست. او افزود با Zuri مناطق بسیاری به شبکه حمل و نقل هوایی متصل می شوند.

وزن Zuri به ۹۰۰ کیلوگرم می رسد و طول بال آن ۱۱ متری است. قدرت پیشرانه این هواپیما توسط ۸ پیشرانه الکتریکی تامین می شود و از فناوری VTOL پهپادها برای پرواز بهره می گیرد.

این هواپیما در جهت حمل و نقل میان دو جزیره گزینه بسیاری مناسبی است و با یک بار شارژ مسافتی ۷۰۰ کیلومتری را سپری می کند. چنین مسافتی بزرگ محسوب شده و می توان حتی از یک شهر به شهر دور دیگر سفر کرد. یا سفر بین المللی با چنین هواپیما بدون خلبان داشت.

یکی از ویژگی های کاربردی این هواپیما قابلیت فرود عمودیست، این همان چیزیست که نیاز به باند فرودگاه بلند را برطرف می سازد. شاید هواپیماهای خودران کاربردی و مقرون به صرفه هستند اما در نظرسنجی صورت گرفته بسیاری نسبت به این نوع وسایل نقلیه خوش بین نیستند.

باتوجه به قوانین فعلی حداقل دو خلبان باید درون هواپیما خودران قرار گیرند تا امنیت جان مسافران تامین شود. همچنین در حال حاضر مجوز خاصی به این هواپیماها داده نشده است.

منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =