اخبارویژه

شهاب سنگ Apophis در نزدیکی زمین

به گزارش وب سایت فلایت گلوبال، این روزها شهاب سنگ  ۹۹۹۴۲ Apophis در اطراف زمین حرکت می کند. نخستین بار سال ۲۰۰۴ بود که اخترشناسان پیش بینی کردند این شهاب سنگ احتمال برخورد آن با زمین ۲٫۷ درصد است.

متاسفانه مسئله شهاب سنگ برای ساکنان زمین موضوعی ترسناک است و در تلاش هستند هر گونه شهاب سنگی که زمین را تهدید می کند، از مدار خارج سازند. اما به نظر می رسد شهاب سنگ Apophis یکی از آنهاییست که بزودی از کنار زمین عبور می کند و حتی احتمال برخورد آن با زمین داده شده است.

براساس بررسی های صورت گرفته، مقیاس تورینو سطح ۴ می باشد. البته بعدها این عدد کاهش یافته و نباید درباره Apophis و احتمال برخورد آن با زمین احساس خطر کرد. پیش بینی شده در سال ۲۰۲۹ این شهاب سنگ به نزدیک ترین  فاصله با زمین قرار گیرد. اخترشناسان می گویند سال ۲۰۲۹ فاصله این شباهت سنگ بسیار نزدیک می شود و این می تواند خبر بدی برای ساکنان سیاره دارای حیات محسوب شود.

گفته شده فاصله آن با زمین ۳۳۰۰۰ کیلومتر خواهد بود و ۳۴۰ متر طول دارد. در حال حاضر ماه و زمین فاصله ۳۸۴۴۰ کیلومتری با هم دارند و این یعنی کمتر از این فاصله. در این بین سوالی به وجود می آید که چگونه اخترشناسان توانستند میزان احتمال برخورد شهاب سنگ مورد اشاره را تخمین بزنند.

 بسط یافتن انرژی پتانسیل Apophis ممکن است باعث عبور کردن آن از مدار زمین شده و در نهایت برخوردی صورت نمی گیرد. زیرا محققان با بررسی جسمی که در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی زمین قرار دارد، انرژی پتانسیل این شهاب‌سنگ را پیش‌بینی کردند، اما تحقیقات بیشتر ممکن است اطلاعات دقیق و بهتری را در اختیار آنها جهت بررسی گسترده تر قرار دهد.

حتی این بررسی ها کمک می کند تا راه هایی را برای افزایش فاصله میان این شهاب سنگ و زمین یافت.

منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هشت =

همچنین ببینید

بستن