اخبارویژه

بازنشسته شدن آخرین جومبو جت‌ ۷۴۷

بازنشسته شدن آخرین جومبو جت‌ ۷۴۷

به گزارش فلایت گلوبال، با آخرین پرواز هواپیمای ۱۰۰-۷۴۷ باید انتظار داتش دوران هواپیماهای جومبوجت رو به پایان است. هواپیما ۷۴۷ بوئینگ آخرین پرواز خود را بزودی انجام خواهد داد و به عنوان یک هواپیما ۵۰ ساله پراستفاده ترین هواپیما محسوب می شود که طی چند سال گذشته چندین بار تحت تعمیر قرار گرفت.

این هواپیما در جهت تست موتور تحت مراقبت شرکت GE Aviation قرار داشت تا از عملکرد پیشرانه های آن اطمینانی حاصل شود. بوئینگ ۷۴۷ در سال ۱۹۶۹ معرفی شد و با گذشت ۴۹ سال از معرفی و آغاز به کار آن تاکنون توانسته به خوبی پروازهای مختلف را پشت سر بگذارد. اما وقت آن رسیده تا این مدل بازنشسته شود زیرا سالیان درازیست که آن را در ناوگان هواپیمایی ها مشاهده می کنیم و به عنوان یک هواپیمای پیر شناخته شده و دیگر قادر نیست به پروازهای پی در پی ادامه دهد.

این محصول شرکت بوئینگ در سال ۱۹۶۹ تولید شد و محصولی مشترک بین GE و بوئینگ محسوب می شد و شانزدهمین همکاری مابین دو کمپانی مطرح بود. این هواپیما نخستین بار در ناوگان هواپیمایی Pan Am شروع به کار کرد و در ۱۹۹۱ نیز با بسته شدن این هواپیمایی دیگر پرواز نکرد.

بوئینگ با انتقال کابین خلبان در سطحی بالاتر به هواپیما اجازه می دهد تا فضای گسترده ای در کابین پایین قرار گیرد و علاوه بر آن که مسافران تجربه سفری بهتر را داشته باشند، در سوی دیگر فضای کافی و راحتی به وجود می آمد. Pan Am در جنگ خلیج بین عراق و کویت از بوئینگ GE 747-100 برای حمل ناوگان نیروی دریایی آمریکا بهره می گرفت.

در سال ۱۹۹۰ کمپانی GE Aviation این هواپیما را از بوئینگ خریداری کرد تا در تست موتور از آن بهره گیرد. این هواپیما بیش از ۳هزار ساعت برای تست GE Aviation تحت آزمایش قرار می گرفت و حال قرار است شاهد بازنشستگی آن پس از ۵۰ سال باشیم.

منبع

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یک =