اخبارویژه

آشنایی با هواپیما بوئینگ ۷۴۷

به گزارش وب سایت فلایت گلوبال، شرکت بوئینگ هواپیما بزرگ ۴ موتوره ۷۴۷ را به عنوان یک جمبوجت معرفی کرد. در میان هواپیماهای مسافربری، پس از ایرباس ۳۸۰A، این مدل یکی از بزرگترین هواپیماهای مسافربری جهان است.

با ساختاری دو طبقه، بوئینگ ۷۴۷ بیش از ۵۵۰ مسافر را حمل می کند، که طبقه دوم آن تنها در قسمت جلو تعبیه شده و به نوعی بیشتر به خلبانان اختصاص دارد. جثه این هواپیما بسیار بزرگ است و با وجود چهار موتور جت می تواند عملکرد سریعی از خود نشان دهد.

اولین فروند بوئینگ ۷۴۷ توسط هواپیمایی پان امریکن در سال ۱۹۷۰ یا ۱۳۴۵ به کار گرفته شد. این هواپیما بزرگ محبوبیت بالایی دارد و به عنوان ملکه آسمان شناخته می شود.

انواع مدل های بوئینگ ۷۴۷

بوئینگ انواع مختلفی از ۷۴۷ را تولید می کند که در ابعاد، میزان ظرفیت حمل بار، ارتفاع و چندی دیگر متفاوت است. برای مثال بوئینگ ۷۴۷-۱۰۰ قادر است ۳۴۰ تن بار را حمل کند و در سوی دیگر ۷۴۷-۲۰۰ بیش از ۳۷۷ تن بار را حمل می کند.

در سوی دیگر هواپیما ۷۴۷-۳۰۰ می تواند بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن بار را حمل کند. در سوی دیگر مدل ۷۴۷-۴۰۰ هم می تواند با حمل بیش از ۴۰۰ تن بار به عنوان یکی از قوی ترین هواپیماهای حمل بار به شمار رود. بیشتر تفاوت های میان این هواپیماها بیشتر در همین حول بوده و موارد متعددی را دربرنمی گیرد.

البته نکات جالبی هم درباره این هواپیما وجود دارد. در سال ۱۹۹۷ یک مدل از این هواپیما برای حسن البوکیاه ، پادشاه کشور بروئنی یکی از ثروتمندترین افراد در آن سال ساخته شده که سلطان ۷۴۷ نامیده شد. این مدل نه تنها دارای صندلی های نرم و قهوه ای بوده بلکه شیرها و امکانات مجللی به کار گرفته شد و آن را با هواپیمای مجلل به شمار آورد.

دیگر مدل ایرفورس وان نام دارد که ویژه روسای جمهور ایالات متحده طراحی شده است. این هواپیما تحت نظارت نیروی هوایی ایالات متحده قرار دارد.

اطلاعات فنی بوئینگ ۷۴۷

مقاومت بالا این هواپیما در برابر انفجارهای ای ام پی ستودنیست و در برابر رادرهای دشمن نیز مقاومت بالایی دارد. همچنین در برابر موشک های حرارتی و رادرمحور نیز در امان است. ایرفورس وان همانطور که گفته شد یک هواپیما تشریفاتی روسای جمهور ایالات متحده بوده که زیرنظر نیروی هوایی امریکا نظارت می شود. از این رو بهترین سیستم ها روی آن نصب است تا موجب محافظت روسای جمهور این کشور در برابر هرگونه سوقصد باشد. یکی دیگر از ویژگی های هواپیما سوختگیری هوایی بوده و این یعنی هنگام پرواز بر فراز آسمان می توان به آن سوخت منتقل کرد.

از ویژگی های کابین نیز باید به یک دفتر مخصوص برای رئیس جمهور، اتاق کنفرانس و یک پناهگاه برای رئیس جمهور و بانوی اول اشاره کرد. مدل های خاص دیگری نیز برای بوئینگ ۷۴۷ طراحی شده و از جمله باید به مواردی نظیر اندیزانی، پیکاچو پوکمون، نایت واچ و سوفیا اشاره داشت. یکی از موفق ترین مدل های بوئینگ مدل ۷۴۷ بوده که تا سال ۲۰۱۷ مجموع تولید آن به ۱۵۵۴ فروند رسیده است.

باتوجه به کاهش سفارش این مدل احتمالا در آینده تولید آن متوقف می شود. ایرلاین های ایرانی نیز بوئینگ ۷۴۷ در ناوگان خود دارند و سعی کرده تا به گسترش این مدل بپردازند اما محدودیت هایی در سر راه آنها وجود دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 14 =